W każdym zakładzie gastronomicznym, który swoim klientom serwuje i proponuje potrawy przygotowywane z surowców lub innych półproduktów, Koniecznie musimy pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie zaplecze, które z kolei zagwarantuje perfekcyjnie zorganizowaną przestrzeń, wybór odpowiednich urządzeń do tego niezbędnych, a także prawidłową temperaturę kluczową do przechowywania najróżniejszych produktów.
W każdym zakładzie gastronomicznym, który swoim klientom serwuje i proponuje potrawy przygotowywane z surowców lub innych półproduktów, koniecznie musimy pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie zaplecze, które z kolei zagwarantuje perfekcyjnie zorganizowaną przestrzeń, wybór odpowiednich urządzeń do tego niezbędnych, a także prawidłową temperaturę kluczową do przechowywania najróżniejszych produktów. Niewątpliwie w wielu restauracjach i innych lokalach gastronomicznych przydatny będzie magazyn chłodniczy. Bardzo ważne jest jednak to, by zaprojektować go w sposób, który będzie odpowiadał głównym potrzebom i normom dotyczących zasad bezpieczeństwa oraz przechowywania produktów. Dlatego też na początku należy dobrze poznać zasady przechowywania i składowania żywności, a także kluczowe będą wszelkie normy prawne i techniczne dotyczące tego zagadnienia. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad podstawowymi kwestiami, które dotyczą chłodni gastronomicznych. Zachęcamy do lektury.
Zasady magazynowania, o których należy pamiętać
Koniecznie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że głównym problemem, z którym zmagamy się w przypadku magazynowania i przechowywania różnych produktów żywnościowych jest fakt, że mają one stosunkowo niską trwałość. Aspekt ten zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu klientów, a także powinniśmy mieć świadomość tego, że znacząco wpływa na jakość przygotowywanych dań. Chyba każdy ma świadomość tego, że żywność, która się psuje, w znacznym stopniu zostaje narażona na działanie chorobotwórczych mikroorganizmów. Oznacza to więc, że niektóre grupy produktów spożywczych koniecznie muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach.
Oczywiście do produktów szczególnie narażonych na działanie warunków zewnętrznych i wysokie temperatury należy nabiał. Zarówno mleko, jakiś stary, czy także inne przetwory mleczne należy zatem przechowywać w odpowiednich komorach chłodniczych w odpowiedniej temperaturze od minus 2 do 4 stopni Celsjusza. Warto również wiedzieć o tym, że wszystkie miejsca, gdzie gromadzimy tego typu produkty spożywcze, muszą być także zaopatrzone w odpowiednią i dobrze dobraną wentylację, która zagwarantuje nam właściwy przepływ powietrza i jednocześnie pożądaną wilgotność. Wśród produktów o niskiej trwałości należy wymienić także jaja oraz mięsa. Również te produkty, które chętnie wykorzystujemy do przyrządzania różnego rodzaju posiłków, wymagają konkretnych zasad magazynowania. Jaja przechowuje się w warunkach chłodniczych, w których temperatura nie powinna przekraczać 13 stopni. W przypadku mięsa, jego magazynowanie odbywa się w warunkach temperaturowych bliskich 0 stopni do maksymalnie 2. Oczywiście zarówno wędliny, konserwy, jak i tłuszcze czy ryby również należy przetrzymywać w odpowiedniej wilgotności powietrza, a także temperaturze, która wynosi okolice 0 stopni. Tak samo sprawa dotyczy owoców oraz warzyw o niskiej trwałości, gdzie należy gromadzić się w odpowiednich warunkach chłodniczych.
Wszystko to oznacza, że chłodnie gastronomiczne co istotne miejsca, które powinny być dobrze zaopatrzone. Niewątpliwie urządzenia wysokiej jakości, które będziemy wykorzystywać w przestrzeni magazynowej konkretnych lokali gastronomicznych, odgrywają tutaj kluczową rolę. Na rynku znajdziemy mnóstwo dostępnych produktów, które zapewniają optymalne warunki i będą doskonałym wyborem w przypadku różnorodnych branż gastronomicznych. Sprawdzą się one zarówno w przemyśle mięsnym, przetwórstwie, restauracja, stołówkach, barach szybkiej obsługi, sklepach i tak dalej.
Kluczowe jest jednak to, że wszystkie zakłady gastronomiczne funkcjonują według ściśle określonych norm prawnych, którym muszą podlegać ze względu na charakter prowadzonej działalności. Oczywiście jeden z bardzo ważnych aspektów, który ściśle jest regulowany przepisami, będzie oczywiście przechowywanie żywności, a także budowa i eksploatacja chłodni gastronomicznej. Zatem wszystkie powierzchnie magazynowe, czyli chłodnie gastronomiczne, muszą spełniać konkretne normy i stosować się do określonych przepisów
Podsumowanie
Wydawać by się mogło, że prowadzenie lokalu gastronomicznego to sprawa dość intuicyjna i oczywista. Jednak koniecznie musimy pamiętać o tym, że decydując się na prowadzenie własnego biznesu zapoznać się z kluczowymi aspektami, których bezwarunkowo należy przestrzegać. Tylko dzięki temu dany lokal gastronomiczny będzie mógł funkcjonować w pełni bezpiecznie i z powodzeniem, a także w trosce o zdrowie swoich klientów.