Organizm ludzki potrzebuje witamin, lecz tych zdrowych i nieszkodzących naszemu ciału i takich, które nie obciążają naszego organizmu.
Czym są witaminy?
Witaminy są grupą organicznych związków chemicznych. Wszystkie one są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy, które spożywamy mogą być pochodzenia naturalnego, jak i otrzymywane syntetycznie. Te naturalne witaminy organiczne są najzdrowsze a więc najlepsze dla organizmu człowieka. Natomiast wartość tych syntetycznych nieorganicznych uzależniona jest od obecności w nich białka roślinnego.
Witaminy naturalne organiczne
Naturalne witaminy, czyli prowitaminy są to związki chemiczne występujące w roślinach posiadające białko roślinne, które bardzo łatwo przyswaja nasz organizm. Witaminy naturalne są pochodzenia organicznego i dlatego spożywanie roślin jest tak ważne dla naszego organizmu. Warto wiedzieć, że witamin naturalnych, czyli tych przyjmowanych w pożywieniu nie można przedawkować. Witaminy naturalne są zdrowe i wspomagają wszystkie organy w ciele człowieka, czyli wpływają wyłącznie pozytywnie na nasz organizm zupełnie inaczej niż witaminy syntetyczne.
Witaminy syntetyczne nieorganiczne
Syntetyczne witaminy są w formie nieorganicznej i gdy nie posiadają białka roślinnego, to nie ma możliwości aby przyswoił je organizm człowieka. I konsumpcja ich nic nie daje naszemu organizmowi i zjedzone pozostają bez wpływu na cokolwiek. Witaminy syntetyczne spożywane w dużych ilościach mogą mieć zły wpływ na nasz organizm. Jednym słowem w przeciwieństwie do witamin naturalnych te syntetyczne można przedawkować. I wówczas można nabawić się na przykład wrzodów żołądka, zapalenia żołądka lub wrzodów dwunastnicy. Witaminy syntetyczne wzmagają również apetyt, co może skutkować przybieraniem na wadze i skutkować nadwagą lub nawet dopuszczeniem organizmu do otyłości.
Witaminy syntetyczne nie są bezpieczne dla naszego organizmu. Ich spożywanie a zwłaszcza to nadmierne spożywanie może prowadzić do zdegradowania odporności organizmu i do obniżenia funkcji wielu narządów w naszym ciele a nawet do całkowitej dysfunkcji, gdy ich ilość jest duża i gdy przyjmowane są długoterminowo. Skazane na dysfunkcje może być nasze serce, wątroba, nerki a także układ nerwowy. Zwłaszcza niebezpieczne jest spożywanie tych witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczu, gdyż organizm szybko nie jest w stanie ich nadmiaru usnąć z organizmu, jak witaminy A, E i K.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu nie są szybko wydalane z organizmu zupełnie inaczej niż te, które rozpuszczalne są w wodzie i szybko wydalane są z naszego ciała. Warto zwrócić także uwagę na powszechnie zażywaną zwłaszcza w porze zimowej witaminę C, gdyż ją również możemy przedawkować i wówczas może dojść do zwiększonej krzepliwości krwi, hamowania produkcji insuliny, podniesienie poziomu cukru w organizmie, podrażnieniu układu pokarmowego, powstawaniu kamieni w nerkach i pęcherzu a nawet upośledzenia wzroku i narządów ruchu. Jednym słowem witaminy syntetyczne nieorganiczne są niebezpieczne dla naszego organizmu. I dlatego należałoby zastępować je tym, co jest naturalne a wiec witaminami organicznymi, czyli tymi pochodzącymi z pożywienia.
Dieta w depresji
Dieta w depresji nie jest nieważna. Jest wprost przeciwnie, bo jest bardzo ważna tym bardziej, że człowiek będący w depresji najczęściej nie ma apetytu i na dodatek nie ma ochoty szykować sobie jedzenia. Dlatego tak ważne jest to co je, bo nawet gdy tego pożywienia jest niewiele, lecz jest ono wartościowe, to i tak wzmocni organizm, doda mu sił i energii. I choć sama dieta nie wyleczy depresji, to jednak jest sprzymierzeńcem w walce z tą ciężką i powszechną współcześnie chorobą.
W diecie antydepresyjnej obok białka i tłuszczu dość sporą rolę odgrywają węglowodany, oby tylko nie przesadzić z ich konsumpcją, gdyż same w sobie nie są zdrowe dla naszego organizmu. Ich obecność jest potrzebna, lecz nadmiar jest zabójczy. Najlepsza jest dieta zbilansowana posiadająca w swoim składzie wszystkie niezbędne dla organizmu witaminy i minerały, które również odgrywają w naszej diecie ogromną rolę i nie może ich zabraknąć, bo wtedy nasz organizm będzie chorował.