Wiele osób w Polsce, jak i na całym świecie każdego dnia poszukuje diet, które miałyby korzystny wpływ na ich organizm. W tym celu wertowane są strony internetowe, odwiedzani są dietetycy, czytane są magazyny poświęcone odżywianiu i przeglądane mądre książki o sposobach odżywiania zawierające przykładowe menu stosowne w danej diecie. Ludzie nie poprzestają na tym, bo jeszcze konsultują się również z rodziną, z przyjaciółmi i ze znajomymi, którzy już wcześniej wypróbowali taką, czy inną dietę.
Czym jest dieta i jak powinna być każda dieta?
Dieta jest sposobem odżywiania dobieranym w jakimś celu. Jedno łączy wszystkie diety, że bez wyjątku każda powinna być zbilansowana, gdyż tego domaga się nasze zdrowie i podpowiada zdrowy rozsądek nie mówiąc o specjalistach.
Dieta jakakolwiek by ona nie była, gdy nie posiada w swoim składzie tego, czego człowiek potrzebuje musi być suplementowana. Wszystkie suplementy diety dostępne są w aptece i dodatkowo przy ladzie zawsze można zasięgnąć rady farmaceuty.
Suplementy diety przy ubogiej w składniki diecie są konieczne, gdyż taka dieta jest nie tylko ogólnie niezdrowa, lecz stosowana długo może nawet doprowadzić do poważnych niewydolności narządów w ciele człowieka a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci. Dlatego najlepiej przed wprowadzeniem jej w życie skonsultować wszystko ze specjalistą.
Dlaczego taka a nie inna dieta?
– Jedni poszukują diet, aby zmienić swój styl odżywiania na bardziej zdrowy, bo zdecydowały się lepiej zadbać o swój organizm i zwracać uwagę na każdy kęs włożony do ust. Wielu osobom wydaje się że kęs jest niczym, że nic nie znaczy, bo niewielki a to nie prawda. Tak, jak każde wypowiedziane słowo ma znaczenie dla środowiska, które nas otacza a nawet dla nas samych, to tak samo każdy spożywany kęs ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu podobnie, jak każdy łyk napoju.
– Inni wybierając niskokaloryczną dietę mają nadzieję, że pozbędą się zbędnych kilogramów, które obciążają ich organizm i utrudniają im życie, gdyż każdy zbędny kilogram jest ciężarem niosącym dolegliwości. A gdy tych kilogramów jest 20, 30 a może 50 ponad miarę, to zaczyna się wielki problem ze zdrowiem. Dochodzi do niewydolności serca i wielu innych narządów oraz do upośledzenia kręgosłupa i całego układu kostnego.
– Wiele osób przechodzi na dietę niskocukrową ze względu na objawy cukrzycowe lub w ogóle z powodu istniejącej już cukrzycy. W takim przypadku żywność powinna posiadać niski indeks glikemiczny a więc dieta musi być nisko węglowodanowa lub najlepiej w ogóle nie zawierać węglowodanów.
– Coraz więcej osób na świecie ze względów humanitarnych lub innych wybiera też dietę wegetariańską lub jeszcze bardziej rygorystyczną dietę wegańską. Dieta wegetariańska zabrania konsumpcji mięsa i wyrobów mięsnych oraz spożywania ryb, śledzi i owoców morza. Natomiast dieta wegańska oprócz powyższych wyklucza także konsumpcję produktów pochodzących od zwierząt, jak nabiału, jaj a nawet miodu.
– Jeszcze innym rodzajem diety ostatnio nawet dość popularnej jest dieta ketogeniczna zwana w skrócie dietą keto. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że dieta ta nie jest dla każdego i wiele osób nie może i nie powinno jej stosować. Najkrócej mówiąc dieta keto jest dietą nisko węglowodanową i wysokotłuszczową. Zadaniem diety ketogenicznej jest zmuszenie organizmu do spalania tłuszczu zgromadzonego w ciele przy pomocy spożywanego tłuszczu w postaci produktów.
– Jest jeszcze dieta wysokobiałkowa, która jest stosowana dla ratowania organizmu wyniszczonego chorobą w celu rekonwalescencji.
– Jak i dieta niskobiałkowa wprowadzana w celu zapobiegania nadmiernemu wytwarzaniu toksycznych produktów przemiany materii niezdrowych dla organizmu.
Jeszcze inne rodzaje diet
Wyżej wymienione diety, to jeszcze nie wszystkie, bo istnieje również:
– dieta podstawowa (jest to dieta ludzi zdrowych spożywających wszystkie produkty)
– dieta bezglutenowa (stosowana jest w alergiach na gluten, w nietolerancji glutenu oraz w przypadku celiakii)
– dieta lekko strawna (stosowana jest w przypadku problemów z jelitami i żołądkiem w wyniku wielu chorób układu pokarmowego i nie tylko pokarmowego oraz u ludzi obłożnie chorych i leżących)
– dieta płynna (stosowana jest np. w przypadku osób nieprzytomnych i jest w postaci sądy)
– dieta przecierana (polega na zmianie konsystencji produktów)
– dieta papkowata (stosowana jest w przypadku utrudnienia gryzienia i przełykania)
– dieta kleikowa (stosowana głównie w ostrych schorzeniach układu pokarmowego lub po zabiegach chirurgicznych)
– dieta bogato błonnikowa zwana dietą bogato resztkową (stosowana w zaparciach, zaburzeniach przemiany lipidowej i węglowodanowej a także przy nowotworach jelita grubego, jak również przy otyłości)
– dieta niskotłuszczowa (stosowana w przypadku problemów z wątrobą, z trzustką, z woreczkiem żółciowym, w chorobie wrzodowej jelita grubego)
– dieta wrzodowa (jest to dieta z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i stosowana np. w przypadku choroby wrzodowej żołądka, czy dwunastnicy lub przy refluksie żołądkowo-przełykowym).
Ogólnie o dietach w Polsce
Według przeprowadzonych badań przez Centrum Badania Opinii Społecznej 26 % Polaków stosuje jakiś rodzaj diety. A z tego aż 84 % osób jest zadowolonych z rezultatów prowadzonej diety. Niezadowolonych z wyniku diety jest 13 % a pozostałe 3 % badanych nie ma jednoznacznego zdania.
Z pośród decydujących się na dietę 55 % poważnie ograniczyło lub nawet wyeliminowało cukier ze swojego codziennego jadłospisu. 34 % wyeliminowało ze swojego menu tłuste potrawy a 11 % ludzi w ogóle przestało spożywać mięso. Szkoda, że tylko 1 % ludzi postanowił ograniczyć spożycie alkoholu.