Dieta jest stylem w odżywianiu. Zadaniem diety jest polepszenie dobrostanu organizmu niezależnie od tego, czy głównym jej powodem jest leczenie konkretnych dolegliwości chorobowych, czy walka z otyłością, czy też względy humanitarne, których nieprzestrzeganie zatruwa duszę i musowo podjąć dietę. Najkrócej mówiąc powodów, dla których ludzie decydują się na prowadzenie takiej, czy innej diety jest wiele.
Rodzaje diet
Ogólnie można wyróżnić cztery rodzaje diet.
Jest to:
– dieta naturalna, czyli zwyczajna będąca powszechnym sposobem odżywiania dla danej społeczności
– dieta alternatywna wybrana świadomie i mająca na celu pewne ograniczenia lub rezygnację z niektórych pokarmów
– dieta lecznicza prowadzona z powodu dolegliwości i mająca na celu wspomóc organizm poprzez dostarczanie mu takich produktów, które nie pogarszają stanu zdrowia a pomagają odzyskać zdrowie. W diecie tej z przyczyn zdrowotnych modyfikowane zostały składniki i substancje odżywcze
– dieta doświadczalna. Jest to specjalnie skomponowane pożywienie, które wykorzystywane jest w badaniach żywieniowych na zwierzętach, jak i na ludziach.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dziś coraz więcej osób na świecie a w tym również w naszym kraju wybiera popularną ostatnio dietę zwaną dietą ketogeniczną a w skrócie dietę keto. Wybierając ten rodzaj diety ludzie mają nadzieję, że po przejściu na dietę keto zrzucą zbędne kilogramy. Dieta taka jest pomocna też w niektórych schorzeniach, jak na przykład w cukrzycy typu 2, jak i stosowana jest też niekiedy w leczeniu padaczki u dzieci. Są też i tacy ludzie, którzy ciekawi są takiego sposobu odżywania i testują różne diety a w tym wyżej wspomnianą.
Jaka jest dieta keto?
Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i nisko węglowodanową. Zadaniem diety keto jest zmuszenie organizmu do spalania tłuszczu. Choć dieta ketogeniczna opracowana została przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, to trzeba wiedzieć, że dieta ta nie zalecana jest każdemu. I każdy chcący ją stosować musi koniecznie przekonsultować to ze swoim lekarzem. Poza tym zobowiązany jest stosować ją dokładnie według wskazań specjalisty i nad jego nadzorem. Bo, aby wprowadzić organizm ludzki w stan ketozy musi być dobry stan zdrowia. Diety ketogenicznej nie mogą stosować osoby posiadające chorą wątrobę lub chorą trzustkę, czy chore nerki.
Na czym polega fenomen diety ketogenicznej?
Dieta ketogeniczna polega na głodzeniu, które ma za zadanie poprzez przestrojenie metabolizmu wpłynąć pozytywnie na zdrowie człowieka. Po kilku dniach od rozpoczęcia diety metabolizm w organizmie ulega przestrojeniu i głównym paliwem stają się ciała ketonowe a nie jest ono niczym innym, jak produktem spalania tłuszczów. Fenomen leczenia głodówką od dawna ciekawił i fascynował naukowców i dlatego niektórzy z nich postanowili zbadać taką metodę leczenia pewnych chorób.
Dieta ketogeniczna opiera się na całkowitej zmianie sposobu odżywiania. Dieta keto zawarta jest w tak zwanej piramidzie żywienia. W diecie tej całkowicie wyeliminowuje się węglowodany a wiec należy czymś je zastąpić, aby pozyskiwać energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Podstawę wyżywienia stanowią wysokiej jakości nierafinowane tłuszcze. A więc chodzi tu o mięso, ryby, masło z krowiego mleka i masło kokosowe, śmietanę, orzechy, oliwę z oliwek, awokado, brokuły, paprykę, pomidory, ogórki. Najkrócej mówiąc w diecie tej spożywany tłuszcz ma spalać tłuszcz nagromadzony w naszym ciele.
Zalety diety keto
Podstawową zaletą jest to, że stosując taką dietę można liczyć na spadek tkanki tłuszczowej, co ma znaczący wpływ na cały organizm, czyli na pracę serca i układu krążenia, na układ kostny, na nerki, na wątrobę, na trzustkę. Obniżane jest ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza się poziom glukozy w organizmie, obniża się poziom cholesterolu, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału i udaru i miażdżycy tętnic żylnych. Jak wskazują badania dieta ketogeniczna pomaga w leczeniu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, nowotworów mózgu, stwardnienia zanikowego bocznego.
Wady diety ketogenicznej
Jak w każdym przypadku tak również dieta keto posiada nie tylko same zalety, lecz ma również i wady. Do wad można zaliczyć restrykcyjne zasady, których trzeba przestrzegać przy diecie ketogenicznej. Wypracowanie nowych nawyków żywieniowych może trwać dość długo. Poza tym trzeba liczyć się z tym, że w początkowej fazie mogą wystąpić zawroty głowy, ospałość, apatia, rozdrażnienie, zaparcia, jak i zaburzenia metaboliczne. Ponadto należy pamiętać o przyjmowaniu suplementów diety, gdyż dieta keto jest uboga w witaminy i w minerały, bo bardzo ogranicza spożycie owoców i warzyw.
Ważne dla każdego
Bardzo ważną rzeczą a właściwie najistotniejszą jest jej zbilansowanie, czyli zadbanie o to, aby w codziennej diecie znalazły się wszystkie składniki odżywcze, które utrzymują ciało ludzkie w zdrowiu i dostarczają organizmowi energii niezbędnej do funkcjonowania. Dieta ketogeniczna opiera się na całkowitej zmianie sposobu odżywiania, co radykalnie wpływa na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie ludzkim. Gdy dieta jest specyficzna, jak na przykład ta wyżej wymieniana zwana dietą keto należy zadbać o to, aby nie zabrakło organizmowi tego, co jest mu niezbędne, gdyż długotrwały niedobór może prowadzić do powstania różnych chorób, jak na przykład anemii.